fbpx ...
o czym pisać na facebooku i instagramie malej firmy?

4 czerwca 2023

- Marketing -

O czym pisać na Facebooku i Instagramie małej firmy ?

Dla kogo jest ten wpis?

Artykuł ten tworzony był z myślą o tych trzech grupach osób:

 • Mikroprzedsiębiorcy, którzy zajmują się prowadzeniem firmowego Facebooka, oraz Instagrama na własną rękę
 • Osoby, które prowadzą fanpage dużych firm i poszukują oni nowych inspiracji i pomysłów
 • Osoby, które interesują się marketingiem lub te, które w planach mają założenie własnej działalności

Zanim zabierzesz się do tworzenia postów według tego wpisu, to pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

1. Pamiętaj o krótkiej żywotności postów na Facebooku

Zdecydowanie największym minusem tworzenia treści na Facebooku, jest ich krótki czas żywotności. Już po 24 godzinach posty tracą zasięg i stają się dla użytkowników kompletnie niewidoczne, a wystarczy tydzień, by nikt o nich już nie pamiętał!

Dlatego czasem warto podejść do tego tematu trochę luźniej i zrobić mniej doskonałe zdjęcie, przygotować coś znacznie szybciej, niż grzebać dłuższy czas przy przygotowaniu posta, a efekt finalny może być bardzo podobny.

Facebook w twoim firmowym marketingu ma za zadanie być przede wszystkim SZYBKIM NARZĘDZIEM REKLAMOWYM.

2. NIE TYLKO FACEBOOK I INSTAGRAM

Jeśli widzisz, że treści w które włożyłeś sporo pracy podobają się innym, to warto się zastanowić – czy nie przenieść ich na inny kanał, który może wydłużyć ich żywotność, o którym mowa jest powyżej – firmową stronę, blog, Tiktoka, czy może YouTube.

3. Na Facebooku małej firmy unikaj tematu sprzedażowego… ona jest na ostatnim miejscu

Sprzedaż w firmie jest na pierwszym miejscu i można by rzec, że jest to główny cel. Proponuję jednak, by tworząc treści Facebookowe CAŁKOWICIE ZAPOMNIEĆ O NIEJ. Unikaj jej na każdym kroku i przypominaj o niej tylko w ostateczności. Nie warto zatem ciągle pisać o cenie, ofercie, czy zachęcać stanowczo do kupna. Klienci bardzo szybko to wyczują i zapewniam, że spowoduje to tylko i wyłącznie odwrotny skutek tego działania. Głównym celem jest budowanie relacji z Klientem – a tym samym zaowocuje to sprzedażą, tylko w poźniejszym terminie 🙂

Więc na pytanie „O czym pisać na Facebooku i Instagramie małej firmy?” odpowiedź brzmi: NA PEWNO NIE O TEMACIE SPRZEDAŻOWYM

4. Nie sugeruj się podpowiedziami w tym wpisie 1 do 1

Samemu sprawdzaj różne formy postów i obserwuj, które najlepiej się sprawdzają w Twoim biznesie. Podane przykłady pomysłów są tylko formą podpowiedzi, które należy przetestować u siebie 🙂

 

Dobrze, widzę że temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się o czym pisać na facebooku i instagramie małej firmy – także możemy zaczynać!

1. Promuj swoje produkty i usługi

Wykorzystaj Facebooka i Instagrama jako platformy do prezentacji swoich produktów lub usług. Możesz publikować zdjęcia i opisy nowych produktów, udostępniać poradniki użytkowania lub przedstawiać korzyści wynikające z korzystania z Twoich usług. Może to być informacja dotycząca nowości, które dopiero zawitały do Twojej firmy, lub przypominajka o istniejącym asortymencie. Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami, możesz regularnie przedstawiać nowości w asortymencie i podkreślać ich unikalne właściwości. 

Przykłady:

 • Nowa usługa / produkt – coś nowego co włąśnie pojawiło się w ofercie, gdyż klienci bardzo to lubią i są żądni nowości i świeżości w firmie
 • Stara usługa / produkt – w formie oferty sezonowej, bądź przypominajki
 • Najmocniejszy punkt oferty – to coś, co stanowi u Ciebie w firmie najmocniejszy punkt, z czego Twoja marka jest doskonale znana

Przykłady:

 • Sklep odzieżowy – publikujący zdjęcia swoich najnowszych kolekcji, inspirujących stylizacji, oraz porad dotyczących mody
 • Restauracja – która regularnie publikuje apetyczne zdjęcia swoich potraw, informujących o specjalnych promocjach, oraz udostępnia przepisy na proste dania, które można przygotować w domu
 • Producent kosmetyków – regularnie publikuje informacje o składnikach używanych w swoich produktach, oraz udostępnia porady dotyczące pielęgnacji skóry, oraz przedstawia efekty stosowania swoich kosmetyków dzięki recenzjom klientów.

Te przykłady pokazują, że niezależnie od branży, można skutecznie promować produkty i usługi na Facebooku i Instagramie. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie strategii do specyfiki swojej firmy, oraz regularne angażowanie się w interakcję z klientami.

2. Pokaż ludzkie oblicze swojej firmy

Klienci bardziej ufają innym ludziom niż bezosobowej marce. Pokazanie ludzkich twarzy zaangażowanych w Twoją firmę, takich jak założyciele, pracownicy czy zadowoleni klienci, sprawia, że Twoja marka staje się bardziej autentyczna i wiarygodna. Klienci czują się bardziej komfortowo i pewniej, współpracując z firmą, która wydaje się być bliska i osiągalna. Pozwala to, na nawiązanie więzi emocjonalnej z klientami.

W świecie, w którym wiele firm koncentruje się na promocji swoich produktów i usług, pokazanie ludzkiego oblicza firmy może być skutecznym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji. Osobiste historie, zaangażowanie pracowników czy relacje z klientami tworzą unikalną atmosferę, która może przyciągnąć uwagę klientów i sprawić, że Twoja firma będzie zapamiętana.

Pokazanie ludzkiego oblicza firmy to inwestycja w budowanie relacji, zaufania i wiarygodności. To podejście pozwala na stworzenie autentycznego wizerunku marki, który przyciąga klientów i tworzy trwałe więzi.

3. Udostępniaj ciekawostki i porady z branży

Udostępnianie ciekawostek i porad z branży pokazuje, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie. Dzielenie się wartościową wiedzą i informacjami przyczynia się do budowy autorytetu i wiarygodności Twojej marki i jest to jedno z istotniejszych porad, o czym należy pisać na facebooku i instagramie małej firmy. Klienci będą postrzegać Cię jako źródło wartościowych informacji i będą mieć większe zaufanie do Twoich produktów lub usług. Pozwala to na zwiększenie świadomości o Twojej firmie. Kiedy udostępniasz wartościowe treści, przyciągasz uwagę potencjalnych klientów i angażujesz ich. Regularne publikowanie interesujących informacji sprawia, że Twoja marka staje się bardziej rozpoznawalna i zapada w pamięć odbiorców.

Przykłady:

 • Branża fitness – „5 najskuteczniejszych ćwiczeń na płaski brzuch”
 • Branża kosmetyczna – „Krok po kroku: Jak wykonać perfekcyjny makijaż oka?”
 • Branża gastronomiczna – „Jak zrobić idealne burgery w domu? Praktyczne wskazówki”
 • Branża technologiczna – „Innowacje w motoryzacji: Elektryczne samochody przyszłości”
 • Branża podróżnicza – „10 ukrytych perełek turystycznych na mapie Polski”

Pamiętaj, aby dobierać tytuły tak, aby były one interesujące, atrakcyjne i zachęcały do przeczytania całej ciekawostki.

4. Organizuj konkursy i giveawaye

Organizowanie konkursów na firmowym fanpagu przynosi wiele korzyści dla Twojej firmy i interakcji z klientami. Jest to skuteczna strategia, która przyczynia się do zwiększenia zaangażowania użytkowników i budowania lojalności wobec marki.

Konkursy generują duże zainteresowanie i angażują użytkowników. Ludzie uwielbiają brać udział w zabawach i mieć szansę na wygranie atrakcyjnych nagród. Organizując konkurs, tworzysz emocjonującą i przyjazną atmosferę wokół Twojej marki, która przyciąga uwagę i motywuje ludzi do uczestnictwa.

Jest to również doskonały sposób na promocje swoich produktów lub usług. Możesz wykorzystać okazję do zaprezentowania nowego produktu lub wprowadzenia specjalnej oferty. Konkursy i giveawaye pozwalają pozyskiwać nowe leady i budowanie bazy potencjalnych klientów. Aby wziąć udział w konkursie, często wymagane jest wykonanie określonej czynności. Należy też pamiętać o zasadach konkursowych, których należy przestrzegać według prawa.

Przykłady konkursów:

 • Branża modowa – Poproś uczestników o przesłanie zdjęcia, na którym prezentują swój ulubiony strój lub stylizację związane z Twoją marką. Nagrodą może być voucher na zakupy w Twoim sklepie lub zestaw modnych dodatków.
 • Branża kulinarna – Poproś uczestników o podzielenie się swoim ulubionym przepisem na danie, które można przygotować przy użyciu produktów z Twojej marki. Zwycięzca może otrzymać zestaw produktów lub profesjonalny kurs gotowania.
 • Branża fitness – Zachęć uczestników do nagrania krótkiego filmu prezentującego ich ulubione ćwiczenie lub trening. Zwycięzca może otrzymać pakiet treningowy z osobistym trenerem lub voucher na zajęcia grupowe w Twoim studiu.
 • Branża podróżnicza – Zachęć uczestników do podzielenia się swoją najciekawszą historią związana z podróżowaniem. Najbardziej inspirująca opowieść może zostać uhonorowana nagrodą w postaci biletów na wyjątkową podróż.

Pamiętaj, że konkursy powinny być dopasowane do charakteru Twojej marki i interesów Twojej społeczności. Zawsze sprawdzaj lokalne przepisy dotyczące konkursów i pamiętaj o jasnych zasadach uczestnictwa

5. Udostępnianie szkoleń / certyfikatów

Doskonały sposób, który pomoże zbudować markę eksperta. Pokaż klientom, że firma się rozwija – nabywa coraz to większych umiejętności i doświadczeń, pracownicy zdobywają nowe umiejętności, by jeszcze lepiej świadczyć usługi. Udostępnianie ukończonych szkoleń i certyfikatów świadczy o Twoich zdolnościach i umiejętnościach. To daje dowód na to, że posiadasz konkretne kompetencje i potrafisz wykonywać określone zadania lub usługi.

Może być to również rodzaj inspiracji dla Twojej społeczności. Pokazujesz, ze ciągle się rozwijasz i dążysz do doskonalenia swoich umiejętności. To może motywować innych do podjęcia nauki i zdobywanie nowuch kwalifikacji.

Dobrą taktyką jest przygotowanie specjalnej galerii w wyróżnionych relacjach na Instagramie, gdzie udostępnimy swoje certyfikaty, bądź szkolenia do wglądu dla naszych klientów.

Mogą to być:

 • Zdjęcia certyfikatów/dyplomów
 • Zdjęcia i relacje ze szkoleń, targów branżowych, bądź wyjazdów
 • Zdjęcia nagród

6. Efekty pracy

Pokazywanie efektów pracy na Facebooku lub Instagramie ma wiele korzyści. Pozwala to przede wszystkim Twojej społeczności zobaczyć rezultaty Twojej pracy i doświadczyć wartości, jakie dostarczasz. Możesz pokazać, jak Twoje produkty lub usługi przynoszą korzyści klientom. To buduje zaufanie i zachęca do skorzystania z Twojej oferty.

Ponadto, pokazywanie efektów pracy pokazuje Twoje umiejętności i profesjonalizm. To pozwala wyróżnić się na tle konkurencji i budować autorytet w swojej branży. Dodatkowo, prezentowanie efektów pracy może być źródłem inspiracji dla Twojej społeczności. Ludzie lubią widzieć, jakie rezultaty można osiągnąć dzięki Twoim produktom lub usługom. To motywuje ich do działania i skłania do skorzystania z Twojej oferty.

Pokazywanie efektów pracy na mediach społecznościowych pozwala również na tworzenie autentycznej relacji z Twoją społecznością. Możesz dzielić się historiami sukcesu klientów, przedstawiać case study lub publikować recenzje. To buduje więź emocjonalną i zachęca innych do zaufania Twojej marce.

Przykłady:

 • Zdjęcia przed i po – Zamieść zdjęcia lub zdjęcia przedstawiające projekt, produkt lub usługę przed i po wykonaniu. To pokazuje widoczną różnicę i rezultaty Twojej pracy.

 • Galerie zdjęć – Stwórz galerię zdjęć, w której przedstawisz różne projekty, produkty lub usługi, które ukończyłeś. Możesz umieścić opisy, aby wyjaśnić, co zostało osiągnięte i jakie korzyści to przyniosło.

 • Wideo prezentacje – Stwórz krótkie wideo, w którym prezentujesz swoje efekty pracy. Możesz pokazać proces tworzenia, końcowy rezultat lub opowiedzieć historię za projektu.

 • Opinie klientów – Udostępnij opinie lub recenzje od zadowolonych klientów, którzy skorzystali z Twojej pracy. To potwierdzenie sukcesu i pozytywnego wpływu Twojej działalności na innych.

 • Infografiki – Stwórz infografiki lub grafiki, które przedstawiają dane i statystyki dotyczące osiągniętych wyników. To przyciąga uwagę i jasno przedstawia efekty Twojej pracy.

Przykłady branżowe:

 • Branża budowlana – Zdjęcia przed i po remontach pomieszczeń, prezentujące metamorfozę
 • Branża fitness – Zdjęcia przed i po przemianie ciała klientów po treningach lub programach żywieniowych
 • Branża kulinarna – Wideo prezentujące proces przygotowywania przepisów lub gotowania
 • Branża fryzjerska – Wideo prezentujące fryzury klientów przed i po

Pamiętaj, aby dostosować sposób udostępniania swoich efektów pracy do preferencji swojej społeczności i platformy mediów społecznościowych, na której publikujesz. Bądź kreatywny i używaj różnych form, aby w pełni zaprezentować rezultaty i zachęcić innych do skorzystania z Twojej oferty.

Powyższy wpis przedstawia wiele cennych wskazówek dotyczących tworzenia treści na mediach społecznościowych. Przede wszystkim, omówiliśmy dlaczego warto pokazać ludzkie oblicze swojej firmy, udostępniać ciekawostki i porady z branży oraz prezentować efekty pracy. Wyjaśniliśmy, dlaczego te działania pomagają budować zaangażowanie społeczności, promować markę i przyciągać nowych klientów.

Mam nadzieję, że powyższe pomysły zainspirowały Cię do rozpoczęcia tworzenia wartościowych treści na Facebooku i Instagramie, bądź jeśli już to robiłeś/aś – wzbogaciło Cię to o nową wiedzę i teraz doskonale wiesz o czym pisać na Facebooku i Instagramie małej firmy 🙂

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.